Ssanie to naturalny odruch dziecka, który zapewnia mu spokój i poczucie bezpieczeństwa
Już w pierwszych trzech miesiącach ciąży podczas badania USG można zauważyć, że prawie wszystkie dzieci zaczynają w tym okresie ssać swoje palce. Jest to naturalny odruch, który stymuluje produkcję serotoniny – hormonu szczęścia. Pomaga to uspokoić się, zapewniając dobry nastrój i poczucie bezpieczeństwa. Po urodzeniu odruch ssania jest zaspokajany przez karmienie piersią.
U niektórych dzieci potrzeba ssania może być jednak silniejsza i spowodować, że dziecko będzie niespokojne i zacznie ssać kciuk lub inne palce. Odpowiedzią na potrzebę ssania, które nie jest związane z zaspokojeniem głodu, może być odpowiednio dobrany smoczek uspokajający, który zwiększy komfort mamy i dziecka. Wybierając smoczek należy zwrócić uwagę na jego kształt – powinien pasować do anatomii jamy ustnej dziecka i wspierać prawidłowe ułożenie języka. Jest to kluczowe dla fizjologicznego oddychania, a także dla prawidłowego rozwoju jamy ustnej.
Pozycja języka jest kluczowa dla fizjologicznego oddychania
Prawidłowe, fizjologiczne oddychanie to oddychanie przez nos.
Język jest ustawiony do przodu i do góry, aby utrzymać naturalnie otwarte drogi oddechowe.
Usta są zamknięte, język znajduje się w prawidłowej pozycji – jest skierowany do przodu i do góry, a powietrze przepływa przez nos. Zdarza się jednak, że dzieci z pewnych powodów nie oddychają przez nos, a przez usta lub przez nos jednocześnie (oddychanie mieszane).
Zaburzenia oddychania mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju i funkcjonowaniu dziecka, takich jak: wolniejsze tempo wzrostu, trudności z mówieniem, infekcje jamy ustnej i dróg oddechowych, trudności z karmieniem, drażliwość czy zaburzenia snu.
Ułożenie języka jest ważne dla rozwoju jamy ustnej
Prawidłowe ułożenie języka w jamie ustnej to wysunięcie go do przodu i do góry przy zamkniętych ustach. Ta pozycja języka odgrywa ważną rolę dla prawidłowego rozwoju twarzoczaszki dziecka. Prawidłowo ułożony język wywiera stały, równomierny nacisk na podniebienie, przez co pomaga mu rozszerzać się i jednocześnie tworzyć miejsce na zęby. Te nawyki są o tyle istotne, że do 4 roku życia dziecka szkielet jego twarzoczaszki osiąga aż 60% swojego dorosłego rozmiaru. Nieprawidłowe układanie języka w pierwszych, kluczowych latach życia może być przyczyną problemów z zębami w późniejszym czasie, takich jak stłoczenie, zgryz otwarty czy krzyżowy.
Odpowiednio dobrany smoczek wspomaga fizjologiczne oddychanie i prawidłowy rozwój jamy ustnej
Odruch ssania jest charakterystyczny dla dzieci i pojawia się już w okresie prenatalnym. Jest on związany nie tylko z zaspokojeniem głodu. W czasie ssania wytwarza się hormon szczęścia, zwany serotoniną, który zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli rodzice zdecydują się na korzystanie ze smoczka, warto zwrócić uwagę, aby jego kształt był odpowiedni dla anatomii jamy ustnej dziecka. Odpowiedni kształt smoczka pomaga w prawidłowym ułożeniu języka dziecka, co z kolei wspomaga prawidłowe, fizjologiczne oddychanie przez nos, a także wspiera rozwój jamy ustnej i uzębienia.
Artykuł powstał we współpracy z prof. Luca Levrini – Insubria University
Źródła:
1. Young Min Ahn et al; Treatment of obstructive sleep apnea in children; Korean J Pediatr; 53(10):872-879; 2010
2. T. Peltomäki, The effect of mode of breathing on craniofacial growth – revisited; European Journal of Orthodontics, Volume 29, Issue 5, Pages 426-429, 2007
3. SIDO, 2015
4. www.myobrace.com
5. 46th Sido (Italian Society of Orthodontics) Congress; Milan, 2015.
Artykuł przygotowany przez markę Chicco.